Vradi Pter 11/B 2005-05-18
Klcsey Ferenc:
Himnusz
(melemzs)
A m keletkezse:
1823. janur 21.-n rdott a Himnusz mely a rendszervlts ta a magyar kultra napja. Ezen fell nemzeti neknk egyike, a nemzeti ereklyk sorba tartozik. 1829-ben jelent meg elszr nyomtatsban az Aurora, (hajnal) cm lapban. Ksbb (1844-ben) Erkel Ferenc zenstette meg. Klcsey a Himnuszt a magyar nemzet szletsnek hajnaln rta, a reformkor idejn. A m elzmnynek tekinthetek a Rkczy-ntk s Berzsenyi a Magyarokhoz cm lrai kltemnye.
Mfaji vonatkoztats:
A mvet ima formula jellemzi: vallsos kltemny, melyben a klt istenhez fohszkodik. E m esetben a cm megnevezi a mfajt. A vers sorn a dics mlt kerl szembe a jelenbli romlssal. A klt azrt teszi ezt, hogy meggyzze a nemzetet az erklcsisgre, a bnk feladsra. A Himnuszban Klcsey az irgalmat, kegyelmet, megbnst egyenesen istentl vrja.
A vers szerkezete:
A m a keretversek csoportjba sorolhat, az els versszak a vers vgn visszatr. Invokcival indul a vers, ugyanis a klt istenhez esedezik bneink megbocstsrt. A vers az els s utols versszak kztt rveket sorakoztat fel, pldit, rveit, a magyar np trtnetbl hozza fel. Ezen az rvrendszeren bell is egy feloszts tallhat melyen bell 3 egysg tallhat: Elszr a msodiktl a harmadik versszakig a dics mltbl hoz fel pldkat Klcsey. A msodik rsz a negyedik a hatodik versszakig tart mely a mltbeli veresgek, sorscsapsok, tragdik sorozatt tartalmazza. A harmadik rszben a hetedik versszakban jut el a jelen kphez. Itt tallhat a trtnelmi mlt legmlyebb pontja: a jelen, innen kilt istenhez. A m utols versszaka invokcival zrul, s gy lesz keretes a szerkezete.
Beszdhelyzet:
A lrai n egy kzpkori prdiktor szerept tlti be, mely a szls jogn egy kzssg nevben fohszkodik istenhez. A m alcme: „a magyar np zivataros szzadaibl " ezzel Klcsey azt a ltszatot kelti, mintha egy kzpkori prdiktor mondan mindezt. Ennek nem egyszeren a cenzra volt az oka, hanem egy sajtos trtnelemszemlletnek az rvnyestse, melyet a prdiktorkltink dolgoztak ki, s melynek elzmnyei mr a bibliban is benne voltak. Zrnyi Mikls is alkalmazza, nevezetesen, hogy a trtnelmi bnket trtnelmi bntetsek kvetik. A bntetsek jogt, a trk tmadst azzal indokolja, hogy, a magyarsg bnkbe esett: Ezt igazolja a negyedik versszak kezdse is:,,hajh de bneink miatt....". A nemzet romlsa, egyenes kvetkeztets, Isten bntetse. Ezen fell a rgies archaizl nyel s a mltba tvolt. A vers sorn a megszltott a magyar np, melyet a klt magasztos, knyrg hangnemben r le. Itt a magyar npet azok alatt a szemlyek alatt kell rteni, akik vgigltk a szenvedseket, s akiknek Magyarorszg tbbet jelent mind egy lakhely. A vers sorn a prdiktor szerept betlt klt, egy magasabb felfoghatatlan er s a np kztt kzvett. Ezen tl a kzpkori prdiktor szerepe kiegszl a krniks nekmond szerepvel, a trtnelmi toposzok felsorolsa miatt. A lrai n, kzponti ltszg nlkl vizsglja trtnteket, gy ezek kzs problmv emelkednek, ezltal a klnbz korok klnbz problmjv emelkedik a nemzeti lt krdse.
A m stlusa, verselse:
A verset klasszicista s romantikus vonsok jellemzik. A klasszicistbl fokozatosan tvlt romantikusba, ez egyre jobban lthat a gondolatok elrehaladtval: „Vrzn lbainl, s lngtenger flette”, „Hallhrgs, siralom”. Az rzelmes knyrgs is a romantikus vonsok kz sorolhat, ellenttben azzal, amikor a mlt rtkeit hozza fel (honfoglals, trkk) – klasszicistavons. A mben nincsenek tipikus antik mintk, mivel Klcsey azt mondta, hogy a nemzeti hagyomnyokat kell megteremteni az antik mintk kvetse helyett ezrt is a m egyik tmja a honfoglals. A mvet bimetrikus versels jellemzi, azaz idmrtkes s temhangslyos. temhangslyos a kttem hatos s hetes sorok miatt. A sorokra a 7, 6, 7, 6 sztagszm eloszls a jellemz. Ezen kvl mg a halmozs fedezhet fel az alkotsban. A versszakok keresztrmekbl llnak (ababcdcd).
gy gondolom e m minden magyar nemzetisg embernek ugyanolyan fontos s mindenkiben kzsen l az a tudat, hogy e m a nemzeti sszetartozs jelkpe. Szerintem Klcsey Ferenc Himnusz c. alkotsban minden megtallhat, ami egy szmra sszetart rtkknt hathat: Trtnelmi tnyek, tettek, a kzs mlt. Ha ms verset nem is de szerintem e mvet minden magyar embernek szeretnie becslnie s tisztelnie kell.
|